13:35

Światowy Dzień Kota - obalamy mity!Światowy Dzień Kota to święto, które corocznie od 1990 roku jest obchodzone we Włoszech 17 lutego. W Polsce po raz pierwszy usłyszeliśmy o nim w 2006 roku za sprawą Wojciecha Alberta Kurkowskiego, propagującego pod hasłem "Rasowce dachowcom" pomoc bezdomnym zwierzętom. Ten dzień ma uwrażliwiać ludzi na los kotów, szczególnie tych najbardziej potrzebujących, szczególnie obchodzony jest więc przez schroniska, fundacje i stowarzyszenia.

Koty to stworzenia niesamowite i nieodgadnione.
Krąży o nie wiele błędnych opinii, oto niektóre z nich:

MIT 1: To stworzenia egoistyczne, chodzące własnymi drogami i nie ceniące towarzystwa człowieka.

Zaprzeczy temu każdy kto miał choć raz w życiu swojego futrzastego przyjaciela. Nie są co prawda tak spragnione obecności ludzi jak psy, ale po powrocie do domu również możemy je zastać czekające pod drzwiami, a rano mogą obudzić nas delikatnie pacając łapką w czoło. Jako, że w ich krwi płynie krew dzikich przodków są dni kiedy zamiast przesiadywania na naszych kolanach wybierają swoje zakamarki, jednak za sprawą piórek, piłeczek i zabawek w kształcie myszek, łatwo zachęcić je do zabawy. 

MIT 2: Przywiązuje się bardziej do miejsca niż do ludzi.

Kuban jest bardzo związany z Łukaszem. Nie liczy się, że jestem w domu, zdarza się, że miauczy i nie może znaleźć sobie miejsca, z powodu nieobecności jego pana. Tak samo jak nie wybiega po mnie, gdy wracam do domu, a po Łukasza za każdym razem. Nie wmówi mi więc nikt, że ten kot nie jest przywiązany do człowieka.

MIT 3: Wychodzący znaczy szczęśliwszy.

Dawniej, kiedy nie było samochodów i tylu złych ludzi, owszem - wychodzący kot był szczęśliwszy od tego zamkniętego w domu. Z pewnością również przywiązany kot Pawlaków do takich nie należał. Teraz, kiedy świat się zmienił, kociemu bezbieczeństwu zagraża bardzo wiele czynników. Od samochodów zaczynając, poprzez trucizny pozostawione dla szczurów i myszy, na niewychowanej młodzieży, która swoje frustracje przelewa na zwierzęta, kończąc.

MIT 4: Kota nie można nauczyć/oduczyć niczego.

Prawdą jest, że zajmie nam to znacznie więcej czasu niż w przypadku psa, jednak istnieje wiele rzeczy, których jesteśmy w stanie nauczyć psa. Na youtubowym kanale NanaBorderCollie można znaleźć kompilacje sztuczek wykonywanych przez kota i... Border Collie. Da się wszystko, trzeba tylko chcieć.

To tylko niektóre z mitów dotyczących kotów.
A Wy? O jakich słyszeliście? W jakie ciągle wierzycie?1 komentarz:

  1. Kocham koty od zawsze. A kolejny mit w jaki nie wierze to ze koty powodują bezpłodność.... Mialam koleżankę ktora za wszelka cenę chciała mi to wmówić. Jeśli chodzi o jakis faktbto uważam ze koty jednych akceptują a innych nie. I trzeba sobie zasłużyć na akceptacje i zaufanie kota. Widze to po moich 2 pupilach i gdy ktos przychodzi i w jaki sposob sie one zachowują. Pozdrawiam :-)
    Meneris

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Brakuje Żyrafy , Blogger